14.-20.09 toimus Tallinnas Põhjala tehase angaarides Disainiöö, mis sel korral keskendus vajaduspõhisele disainile. Oma näitusega “Kas teksapükstega lastakse üldse taevasse?” astub üles ka disainer Reet Aus, kelle väljapanek valmis koostöös Hea Hoo töökeskustega.
Kampaania “Tekstiil ringlusse!” raames disainis Aus vanadest teksapükstest uued tooted. Näituse eesmärk oli näidata, et taaskasutus on jõukohane kõikidele, tuleb vaid loov ja nutikas olla. Inspiratsiooniks olid näitusel lisaks valmis toodetele väljas ka detailsed juhised, kuidas õmmelda kotti, patja, põlle, pajalappi või teha vaipa.
Õpetlik projekt
Näitus teadvustas ka nö nähtamatuid inimesi, kes elavad meie seas, kuid on jäänud tagaplaanile. Nii õmblevadki Reet Ausi disaini järgi tooteid psüühilise erivajadusega inimesed ja naiskinnipeetavad, kelle jaoks töötamine on väga oluline – me kõik soovime enda oskuseid rakendada ja end vajalikuna tunda.
Hea Hoo tootmisjuhi Krista Emajõe sõnul on tegemist väga tänuväärse projektiga, sest taaskasutus on kõigile kasulik. „Oleme Hea Hoo toodete tegemisel ja müümisel mõelnud kogu aeg targale tarbimisele ja taaskasutusele kogu aeg teadlikult rõhku pannud. Kui teeme taaskasutatud materjalidest toote, siis on see ju uus asi inimese jaoks, kes seda kasutama hakkab,” rääkis Emajõe. Tänu projektis osalemisele saavad töökeskuste kliendid teha põnevat, tavapärasest mõnevõrra teistsugust tööd.
Peame kõik mõtlema sellele, millised on meie tarbimisharjumused ja mida saame edaspidi paremini teha. Ka töökeskuste klientide jaoks on tegemist õpetliku projektiga. “Materjalide taaskasutamine õpetab elama nii, et me ei kahjustaks keskkonda, sellest saavad meie kliendid hästi aru. Ka nemad teavad, et ei ole mõtet arutult kulutada ja osta,” jagas tootmisjuht enda kogemust töökeskustes aktuaalse teemaga.
Miks tekstiili taaskasutada?
Aastal 2025 peame hakkama tekstiiliprügi eraldi koguma ja samas tuleb mõelda, mida kasutuskõlbmatute rõivastega peale hakata. Näiteks Uuskasutuskeskusesse tuuakse igal kuul 60-70 tonni tekstiile, millest vaid 30% läheb teisele ringile. Mis saab aga ülejäänud materjalist, mida on tegelikult võimalik taaskasutada? Üks võimalus ongi teha nendest mõni muu tarviline toode.
Kadri Talva-Ots, kommunikatsioonispetsialist