
Sel nädalal tähistab 15. sünnipäeva SA Hea Hoog (SAHH), kes pakub ja otsib töövõimalusi psüühilise erivajadusega inimestele. 2010. aastal AS-i Hoolekandeteenused tütarettevõttena asutatud SAHH on Eestis üks väheseid sotsiaalseid ettevõtteid, mille eesmärk on toetada eriliste inimeste töötamist.
Miks on töötamine oluline?
Miks peab inimesel olema üldse võimalus töötada? Me kõik soovime ennast tunda olulise ja vajalikuna. Töötamine on selleks üks oluline väljund, mis toetab eneseteadlikkuse kasvamist ja teadmist, et inimene on vajalik ning saab omalt poolt ühiskonnale midagi tagasi anda. Ennekõike peab igal inimesel olema võimalus teha võimetekohast tööd, et toetada vaimset tervist ning elukvaliteeti.
Mis vahe on tegevuskeskusel ja töökeskusel? SAHHi eesmärk ongi leida tasustatud tööd inimestele, kes avatud tööturul oma eripära tõttu ei pruugi toime tulla. Tegemist ei ole nö voltimisklubiga, vaid valmistatakse asju, mida kogukonnaliikmetel päriselt vaja on ning seda tehes hoitakse võimalikult väike enda jälg keskkonnas. Erilistele meistritele on oluline võimalus ka tööle minna – riietuda ja uksest väljuda ning hiljem koju tagasi tulla. Seetõttu ei asugi töökeskused AS Hoolekandeteenused kodudega samades ruumides. Teekond võib olla küll lühike ning samamoodi ka tööpäev, mida jaksatakse teha, kuid töötamisest tulenev väärikus on suur!
SAHHil on Eestis kokku 12 töö- ja tegevuskeskust, kus fookuses ongi erinevate vajalike toodete valmistamine. Nii on näiteks lemmikloomasõpradele vägagi tuntud loomapesad, nuuskimismatid ja erinevad mänguasjad, saunasõpradele lustlikud vilditud saunamütsid, keraamika, punutud korvid, laste mänguasjad jpm, mida saab uudistama minna nii töökeksustesse kohapeale või vaadata ka www.heahoog.ee. SAHHi meistrite käe all valmivad nt Anname Au! kampaania sinililled, mida on uhke tänavapildis ära tunda, ning komplekteeritakse nii mõnedki meie kaubandusvõrgus olevad tooted. Töötatakse ka avatud tööturul, peamiselt puhastus- ja haldustööde valdkonnas.
Töövõimalused enam kui 800le inimesele
Aastal 2010 alustasid SAHHis tööd esimesed 67 inimest. Eelmisel aastal tegeles SAHHi töö- ja tegevuskeskustes üle Eesti töö (sh töötamise toetamise teenusel) või töölaadsete tegevustega üle 800 inimese. SAHHi tööle suunab erilised meistrid Sotsiaalkindlustusamet.
SAHHis teatakse, et iga töö on oluline – kes oskab õmmelda või viltida, kes aga nuuskimismattidele ribasid lõigata – iga tööetapp on oluline ja tasustatud vastavalt erilise meistri võimetele. Loomulikult on oluline ka arenguvõimalus – kui alguses suudab inimene teha lihtsamaid töid, siis ajaga õpitakse juhendamisel tegema juba keerukamaid tooteid. Aeg ei ole alati kõige olulisem, küll aga on oluline valminud toote kvaliteet, mida jälgivad hoolega tegevusjuhendajad.
Tegevusjuhendaja juhendamisel tehakse ka avatud tööturul erinevaid koristustöid. Ettevõte on väga tänulik headele koostööpartneritele, kes on pakkunud erivajadusega inimestele võimaluse töötamiseks, sest just tänu nendele saavad erivajadusega inimesed tunda end olulise ja vajalikuna!
Keskkonnasäästlik tootmine
SAHHi töös on olulisel kohal materjalidele uue elu andmine. Umbes 60% toodetest on just sellisest materjalist valminud – nii võib julgelt töökeskusesse tuua näiteks puhtaks pestud t-särke või teksasid, mis saavad uue elu praktilise tootena. Näiteks ühe keskmise nuuskimismati valmistamisel saavad uue võimaluse umbes 15 t-särki ja teksapükstest valmivad nii toredad teksavaibad kui ka lemmikloomalelud. Ideid jagub ja ka erisoovid leiavad alati nutika lahenduse!
Töökeskuste uksed on avatud igal tööpäeval ning tasub julgelt sisse astuda – nii saab igaüks toetada eriliste inimeste töötamist ning nende väärikust. Töötamine annab inimestele eesmärgi ja nad tunnevad ennast ühiskonnas vajaliku ja olulise osana – nagu see peakski olema.
Raili Viljas, SA Hea Hoog juhatuse liige